– Ono što je međunarodna zajednica trebala naučiti iz rata, kao i poslijeratnog perioda u Bosni i Hercegovini je da se “ne smiju praviti pogrešni kompromisi” i da “politika smirivanja nikada ne može donijeti ništa dobro”, izjavio je bivši visoki predstavnik u BiH Christian Schwarz-Schilling za austrijske medije.

On je za Der Standard razgovarao o historijskom iskustvu rata u Bosni i Hercegovini, koje se može projicirati u aktualnu politiku EU u vezi s invazijom Rusije na Ukrajinu.

Naglasio je da, 30 godina nakon početka rata u Bosni i Hercegovini i 26 godina nakon Daytonskog mirovnog sporazuma, treba naučiti “da se ni u kom slučaju ne smiju praviti pogrešni kompromisi – s jedne strane u pogledu geografskog širenja jedne države, a sa druge strane u pogledu daljeg razvoja ove države u skladu sa ustavnim i demokratskim principima”.

– Mada je Dejtonski mirovni sporazum, pod pritiskom međunarodne zajednice, okončao rat, učinio je BiH nefunkcionalnom jer nije morala da se pridržava takvih principa, naveo je bivši visoki predstavnik.

TEŠKO JE POREDITI BIH I UKRAJINU

Dodao je da je taj rat godinama zapravo nastavljen diplomatskim sredstvima “i tako praktično odlučen u korist agresora”, te da “takve greške ne bi trebalo ponavljati”.

Schwarz-Schilling je naveo da je u svojoj knjizi “Proigrani mir u BiH – Kako je Europa zakazala na Balkanu” opisao kako je međunarodna zajednica prije 30 godina odbacila Bosnu i Hercegovinu “jer nije htjela da vidi opasnost koju predstavlja Slobodan Milošević i da on zapravo cilja na Veliku Srbiju – kao što Putin sada cilja na Veliku Rusiju sa Ukrajinom.”

– Tada je u Bosni i Hercegovini bilo u pitanju četiri miliona ljudi, danas ih je u Ukrajini 40 miliona, podcrtao je.

On je naveo da je teško je porediti ova dva rata, ali da imaju jedno zajedničko:

– Treba naučiti da politika smirivanja nikada ne može donijeti ništa dobro. Naivno je i nerealno samo posmatrati loš razvoj događaja i nadati se da neće biti strašnog ishoda, rekao je Schwarz-Schilling.

Istakao je da je prije nekoliko godina već Putin pokazao na šta je spreman u Gruziji i na Krimu.

– Reagovali smo veoma zbunjeno i nedovoljno. I nesmetano je nastavio svoju politiku, rekao je on.

VAŽNO JE PODRŽATI OHR

Podcrtao je da je sada je važno djelovati, a ne samo čekati sa reakcijom dok član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, “jednog dana ne otcijepi” entitet Republiku Srpsku.

– Međunarodna zajednica je do sada trebala preduzeti ozbiljne korake. Oni koji krše Dejtonski mirovni sporazum moraju se suočiti sa opipljivim sankcijama. Ako to nije moguće zbog klauzule o jednoglasnosti država EU u Briselu, onda će velika većina evropskih država morati da sprovodi mjere jednostranim sankcijama, rekao je on.

Istakao je da je važno podržati Ured Visokog predstavnika u BiH te korištenje Bonskih ovlasti, za šta je potrebna međunarodna podrška, te da je važno i ojačati vojnu misiju EUFOR-a u BiH i olakšati put zemlji prema članstvu NATO savezu.

– Na šta ustvari još čekamo? Da Dodik u parlamentu Republike Srpske donese sve zakone koji su u suprotnosti sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i koje je već najavio na jesen? I šta onda? postavio je pitanje bivši visoki predstavnik.

“Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina, međunarodna zajednica je previše pasivna, podijeljena i nezainteresovana. Ako aktuelni rat protiv Ukrajine, koji može ugroziti i zapadni Balkan, ne razbudi sviju, onda će na kocki biti samopotvrđivanje Evrope”, zaključio je, piše Der Standard.