Ambasador Bosne i Hercegovine u Rusiji Željko Samardžija rekao je da 1. mart nikada neće biti zajednički praznik jer je tada “počeo građanski rat”.
– BiH na ovakav način nikada neće imati zakon o praznicima, rekao je Samardžija za RTRS, komentarišući instrukcije šefice bh. diplomatije Bisere Turković koje je uputila diplomatsko-konzularnoj mreži povodom obilježavanja Dana nezavisnosti.
Dodao je da “srpski ambasadori predstavljaju jednu trećinu mreže ambasada BiH u svijetu”.
– Poznato je da Turković u posljednje dvije godine zaobilazi ambasade gdje sjede srpski ambasadori. Tako je bilo i u Vašingtonu. Posjetiti SAD, a ne obići ambasadora je nepoštovanje vlastite zemlje. I nema razloga da ne tražimo i njen opoziv, naglasio je Samardžija.
Komentirajući ukrajinsku krizu, Samardžija je rekao da situacija u Donbasu nije dobra.
– Predsjednik Rusije Vladimir Putin traži od Oružanih snaga Rusije da osiguraju mir. Veliki broj izbjeglica je u Rusiji, sa druge strane intezivno naoružavanje Ukrajine i to sve ne miriše na dobro, ocijenio je Samardžija.