Šmitove izmjene Izbornog zakona BiH stupile na snagu

Danas su stupile na snagu izmjene Izbornog zakona BiH koje je prošle sedmice usvojio visoki predstavnik Kristijan Šmit, a kojeg Republika Srpska ne priznaje i koje predviđaju strože sankcije za zlouporabe državnih resursa, potvrđeno je za “Nezavisne2 od strane Centralne izborne komisije (CiK).

“Obzirom da je zakon objavljen na web stranici OHR-a 27.07.2022. godine a da se u zakonu navodi da stupa na snagu osmog dana od objave na njihovoj web stranici ili u Službenom glasniku BiH, šta bude prije, to znači da je danas na snagu stupio Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH. Samim stupanjem na snagu zakona Centralna izborna komisija BiH će postupati u skladu sa svojim ovlaštenjima, što je njena zakonska obaveza”, rekla je za “Nezavisne” Maksida Pirić, portparolka ove agencije.

Članica CIK-a Bosne i Hercegovine Irena Hadžiabdić izjavila je Srni da će od danas biti izricani znatno veći iznosi novih prekršaja. Prema ocjeni CIK-a, mjere će pomoći da izbori budu manje konataminirani jer su sankcije strože.

“Dobili smo mehanizam za zaštitu integriteta izbora i to po našem mišljenju uliva veće povjerenje birača u izbore, tako da se nadamo da će to uticati na veći odziv birača”, ocijenila je Hadžiabdićeva.

Prema njenim riječima, u Izborni zakon su sada ugrađeni mehanizmi koji bi trebali zaustaviti manipulacije i obezbijediti fer izbornu utakmicu.

“Sankcije su znatno pooštrene tako da se nadamo da će to doprinijeti odvraćanju od kršenja izbornih pravila, suzbijati kršenja i represivno djelovati i obuzdati sve što nije dozvoljeno”, ocijenila je Hadžiabdićeva.

Navela je da je Šmit intervenisao u nekoliko poglavlja – četiri intervencije u poglavlju jedan, gdje se nalaze definicije koje su najznačajnije za CIK, a tiču se govora mržnje.

“Dobili smo i definiciju zloupotrebe javnih resursa, koja do sada nije postojala”, ocijenila je Hadžiabdićeva.

Prema njezinim riječima, intervenirano je i u poglavlju dva, što pomaže učinkovitosti i sprječava blokade u zapošljavanju izborne administracije.

Hadžiabdić je istakla da je najveći broj zahvata urađen u poglavlju sedam i poglavlju 19-A.

“Poglavlje sedam se odnosi na izbornu kampanju i zapravo se ovim izmjenama i dopunama većina ovlaštenja vezuje za izbornu kampanju koja počinje 2. septembra”, rekla je Hadžiabdićeva.

U vezi sa poglavljem koje se odnosi na izbornu kampanju, Hadžiabdićeva je rekla da je tu jako dobro razrađena zloupotreba javnih sredstava.

“Svaka novina jeste izazov za onog ko to implementira, a u ovom momentu to će biti CIK, koji sada ima ovlaštenja da vodi detaljne istrage, provodi i mnoštvo dokaza”, dodala je Hadžiabdićeva.

Prema njenim riječima, u poglavlju 19-9 je novina 19-A i da to poglavlje sadrži krivične odredbe i za izbornu administraciju i za političke subjekte.

“Novina je da kod povreda koje čine članovi biračkih odbora. Može se kazniti politički subjekat u ime kojeg je imenovan član biračkog odbora novčanom kaznom koja može ići i do 10.000 KM, a što se tiče sankcija za političke subjekte, one su ranije maksimalno iznosile 10.000 KM, a sada su 30.000 KM, pa se to isto odnosi ne samo na zloupotrebu sredstava, nego i druga kršenja koja politička stranka može počiniti u kampanji”, pojasnila je Hadžiabdićeva.

Prema njenim riječima, sada su precizirani prekršaji iz poglavlja šest i sedam, koji su bili opći u smislu novčanih kazni, a sada se odnose i na dopuštenje CIK-a za brisanje imena kandidata i poništenje ovjere političkog subjekta.

“One su prije bile uopštenog karaktera, a sada CIK ima široka ovlaštenja u pogledu izricanja sankcija za sve prekršaje koji su pobrojani u članu 19-9”, navela je Hadžiabdićeva.

Dodala je da će se prekršajni postupci koje je CIK pokrenuo prije stupanja na snagu izmjena Izbornog zakona dovršiti po odredbama zakona koji je bio na snazi ​​u vrijeme počinjenja prekršaja, odnosno na temelju zakona i prekršajnih kazni i kaznenopravne odredbe koje vrijede i danas.