Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove Banja Luka – područna jedinica Milići, Aliji Hasanoviću iz Maćeha, općina Milići, dostavila je rješenje kojim mu se oduzima pravo korištenja tri dunuma zemljišta upisanog u u katastar RS-a 2018. godine na njegovo ime u katastarskoj općini Maćesi.
Kao što je navedeno u odluci, riječ je o „uzurpiranju parcela kp br. 1840/1 i 1840/2”, koje se čuvaju u „privremenom popisu nekretnina br. 1840/1”. 28. katastarskog ureda Maćesi, koji podliježe “zabrani krađe i tereta i određuje pravo Republike Srpske da bude upisana u svoje vlasništvo”.
Odluka koja je stigla na adresu Alije Hasanovića stigla je na desetke drugih adresa u Milićima, a prema Hasanoviću, imovina koja pripada Bošnjacima uglavnom se oduzima, piše Politički.ba.
“Nakon novog premjera zemljišta u RS, a time i stvaranja novog katastra i zemljišta RS, došlo je do oduzimanja privatne imovine, koja je odlukom nekih povjerenstava automatski prebačena u vlasništvo, što nitko od nas nije znao.”
Kao rezultat toga, dunumi naših šuma prešle su u vlasništvo “Šuma RS”, a oranice i livade u vlasništvo Republike Srpske.
Kaže se da su osnova ovih novih istraživanja, koja su navodno dokazala da naše vlasništvo nije naše, bila neka istraživanja od prije stotinu i više godina.
Svi imamo vlasnička dokumenta nad ukradenom imovinom. Naši djedovi, očevi, a sada i mi smo platili porez na ovu imovinu, pa bismo sada, voljom vlade po kojoj živimo, ostali bez ovog posjeda.
“Oduzeta su mi oko tri zemljišta i šume. Ima domaćina kojima je oduzeto 20 dunuma zemlje”, kaže Hasanović.
Prema izjavi iz rješenja, vlasnici kojima je oduzeta imovina imaju pravo žalbe Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS-a u roku od 15 dana.
“Možda mislite da žalba može pobiti navode odluke samo u pogledu podataka premjera i katastarskog razvrstavanja zemljišta, a ne na bilo koji način oduzimanja imovine podnositelja zahtjeva.”
Još je apsurdnije da će nas u uputama o pravnom lijeku oni koji su nam oduzeli imovinu uputiti da u roku od 30 dana možemo pokrenuti pravni spor, gdje će nam suditi.
Oni će posebno obavijestiti međunarodne institucije u Sarajevu, a zatim i relevantne europske institucije o svemu što se događa s oduzimanjem njihove imovine.
“Naša bojazan da će usvajanjem zakona o premjeru i katastru nekretnina RS-a iz 2018. godine Republika Srpska započeti izradu nove parcele i katastra prema kojoj masovno oduzimaju bošnjačku imovinu skrivajući se iza zakonskih odredbi.”
Iza ovoga stoje puno veći i opasniji ciljevi od oduzimanja zemlje seljaku.
“Niko od nas nikada nije primio nijednu obavijest da se provodi nova izmjera, niti da za to nema povjerenstava, niti nas je iko pozvao da dovedemo dokaz o vlasništvu nad ovom imovinom na uvid”, kaže Hasanović.
Prema potpredsjedniku RS-a Ramizu Salkiću, primjer iz Milića gdje se imovina u vlasništvu Bošnjaka u RS-u oduzima pod krinkom provođenja zakona nije jedini.
“U Bratuncu je imovina prethodno dodijeljena Medžlisu IZ Bratunac, a tokom pandemije oduzeta je i dodijeljena općini putem novoformiranog povjerenstva, bez pozivanja Medžlisa na komentare.”
Vlada je težak protok ljudi i pošte u RS u prethodnoj godini vidjela kao dobru priliku za provedbu zakona i provedbu plana za oduzimanje imovine, posebno Bošnjaka raseljenih širom svijeta.
“Ovdje se posebno napada imovina Vukufa”, kaže Salkić.
U nekoliko je navrata potpredsjednik RS ukazivao na način na koji je provedena oduzimanje imovine Bošnjaka u entitetu RS skrivajući se iza zakona donesenog 2018. godine.
“Provedba ovog zakona trebala je biti zaustavljena do kraja pandemije, jer odgađanja njegove provedbe ne bi imala štetne posljedice za građane. Nažalost, unatoč brojnim upozorenjima, to se nije dogodilo”, kaže Salkić, pozivajući građane da se brinu o svojoj imovini i “štite je lično ili preko advokata”.
Mnogi stanovnici Podrinja, kojima je imovina oduzeta bez njihovog znanja i upisani kao vlasništvo entiteta u kojem žive, strahuju da Bošnjaci pod „novom zemljom RS“ neće ostati bez imovine, doživljavajući na taj način sudbinu svojih predaka koji su nekada živjeli u Užicu, Šapcu i drugim mjestima Srbije.