Sve manja podrška u Narodnoj skupštini RS-a: Dolazi li početak kraja Dodikove vladavine?

Današnja sjednica Kolegija Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) nije održana jer nije bilo potrebne većine. Novi sastanak zakazan je za sutra. Kolegij Narodne skupštine Republike Srbije trebao je dogovoriti poseban sastanak na kojem će se razmatrati i usvojiti po hitnom postupku vladin nacrt proračuna entiteta.

Prelaskom pet poslanika DNS-a u oporbu, vladajuća koalicija sada ima 44 zastupnika u Narodnoj skupštini RS-a, 29 iz SNSD-a, po četiri iz DEMOS-a, Socijalističke partije i Jedinstvene Srbije i tri iz NDP-a. Četiri druga nezavisna zastupnika trenutno podržavaju odluke vlade Milorada Dodika i SNSD-a.

Prije lokalnih izbora 2020. SNSD je imao 56 poslanika s koalicijskim partnerima. Narodna skupština RS-a broji ukupno 83 člana.

Predsjednik DNS-a Nenad Nešić, nakon što je nedavno napustio koaliciju s Dodikom i pridružio se oporbi, najavio je da će raditi na stvaranju nove većine u entitetskom parlamentu. Da se sastanak Kolegija ne održi, to bi mogla biti najava turbulentnog razdoblja koje čeka Dodika i stalna “ekspanzija” oko većine koju kontrolira.

Rezultati nedavnih općinskih izbora ne idu mu u prilog i stoga su mnogi skloni trenutnim događajima u Narodnoj skupštini protumačiti kao početak kraja nedodirljive vladavine Dodikova u entitetu Bosne i Hercegovine u Republici Srpskoj.

Dodik ima ogroman problem s činjenicom da više nema dvotrećinsku većinu u NSRS-u, što mu omogućava ustavne promjene i stavlja veto na odluke predsjedništva Bosne i Hercegovine koje ugrožavaju interese vitalnih aktera.

Podsjećamo, kao član kolektivnog šefa države zatražio je zaštitu interesa vitalnih subjekata u izgradnji Pelješkog mosta, zbog najave raspoređivanja snaga FRONTEX-a na granici Bosne i Hercegovine i dolaska crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića u našu zemlju. Kako je pod svojom kontrolom imao dvotrećinsku većinu, prihvaćeni su njegovi zahtjevi u NSRS-u.

NSRS je također izglasao da sporazum o suradnji između Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine i Međunarodne zaklade za izborne sustave ugrožava vitalne interese ovog entiteta Bosne i Hercegovine.

Veto je također odobren zaključenjem Memoranduma o suradnji između Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine i Odjela za nacionalnu sigurnost SAD-a o suradnji u korištenju putnih informacija, Sporazuma o sudjelovanju Bosne i Hercegovine u međunarodnom programu ocjenjivanja učenika iz Ustava Bosne i Hercegovine ne slaže se s odlukom Predsjedništvo te može odluku proglasiti destruktivnom po vitalne interese entiteta za teritorij s kojeg je izabrano, ako to učini u roku od tri dana od usvajanja.

– Takva odluka odmah će biti poslana Narodnoj skupštini Republike Srpske, ako je izjavu izdao član s ovog teritorija; bošnjačkim delegatima u Domu naroda Federacije Bosne i Hercegovine, ako je takvu izjavu dao bošnjački član; ili hrvatski delegati u istom tijelu, ako je izjavu dao hrvatski član. Ako se ova izjava potvrdi dvotrećinskom većinom u roku od deset dana od njezinog upućivanja, osporena odluka Predsjedništva neće imati učinka.