Sve više srpskih dobrovoljaca u Ukrajini: Borimo se protiv zajedničkog NATO neprijatelja

Na društvenim mrežama objavljen je novi video u kojem dobrovoljci iz Srbije razgovaraju s ruskim vojnikom-reporterom, navodeći da je motiv dolaska ovdje zajednička borba protiv “zle NATO imperije”.

Ruski vojnik-reporter ističe na početku videa da su dobrovoljci iz “bratske Srbije” koji su došli da se bore protiv “ukrajinskog nacizma”.

Prvi dobrovoljac kaže da mu je motiv za dolazak u Ukrajinu bila, kako je rekao, repriza onoga što se dogodilo u Jugoslaviji devedesetih, te da je “imperij zla NATO” radio protiv “braće Rusa” i oni su došli ovdje da pomognu.

Reporter je drugog dobrovoljca pitao kako vidi nastavak rata u Ukrajini i kako ga vidi na Kosovu.

“Mislim da bi se rat u Ukrajini trebao brže da riješi, to već sada jenjava, smiruje se, a na Kosovu nikad se ne zna šta može da se dogodi. Nikad se ne zna. Situacije je sad baš napeta” kazao je drugi dobrovoljac.

Srpski dobrovoljci dio su bataljona Pavela Pavela Sudoplatova formiranog u Zaporožskoj oblasti. Osim u redovnu rusku vojsku, srpski dobrovoljci djeluju i u snagama tzv. DNR, ali i plaćenička skupina Wagner.

Do porasta broja dobrovoljaca došlo je nakon što je Wagner grupa otvorila svoju podružnicu u Srbiji, a čak su i preko ruskog kanala RT objavljeni oglasi na srpskom jeziku za pristup jedinicama u Ukrajini.

Posebno zabrinjava činjenica da međunarodni akteri nisu ozbiljno reagirali na ove događaje u Srbiji. Savjetnik američkog državnog tajnika Derek Chollet “izrazio je zabrinutost” predsjedniku Aleksandru Vučiću zbog Wagnerovog nastupa u Srbiji, ali nije spomenuo hoće li biti reakcija američke vlade.