Prošla je godina dana od rada Vijeća ministara Bosne i Hercegovine. Početni fokus i obećanja pali su u drugi plan zbog izbijanja virusa Covid – 19, ali predsjednik Zoran Tegeltija i dalje je nezadovoljan onim što se dogodilo. Istinomjer je utvrdio da je izvršna vlast na državnoj razini ispunila samo jedno od 198 obećanja i onih političkih stranaka čiji su ministri i zamjenici sudjelovali u radu Vijeća ministara, prenosi N1.
Godinu dana nakon izbora, u početku je bio nepotpun, fokusirao se na gospodarstvo, integraciju u EU i pitanja imigracije, a potom je proglašeno izbijanje korona virusa i sve se promijenilo – osvrt na prvu godišnjicu Vijeća ministara BiH iz perspektive predsjednika.
Zoran Tegeltija ocjenu svog rada na izborima prepušta građanima. Međutim, ističući da u Bosni i Hercegovini zbog Vijeća ministara ništa nije zaustavljeno, a podsjetio je također na potporu od oko 700 miliona eura od međunarodnih financijskih institucija. Nikad manje zakonodavnih prijedloga godišnje i podrška prioritetima Europske komisije što vrlo je kontroverzna.
“Što se tiče Zakona o javnoj nabavi, u dogovoru s Federacijom BiH i gospodarskim komorama Republike Srpske, izradili smo novo zakonsko rješenje za koje sam siguran ili bi trebao dobiti političku podršku svih – ako je ovaj zakon pogodan za poslovni svijet, ne odgovara nikome drugom. Mislim da postoje apsolutno suprotna stajališta – dvije strane su protiv, jedna za, tako da je teško doći do ovog zakonskog rješenja kako u obliku koji je trenutno predložen. Što se tiče Zakona o sprječavanju sukoba interesa, mislim da ćemo se dogovoriti “, kaže Tegeltija.
Međutim, tokom godine rad Vijeća ministara BiH dobio je kritike. Vodili su ih parlamentarci, bivši ministri, političari, analitičari.
“S njima ćemo se samo vratiti, nećemo stići nigdje, svi u regiji će nas nadmašiti. Posljednji smo po investicijama, posljednji po razvoju, po zaposlenosti, barem nema ničega bliskog susjednim zemljama, dakle definitivno smo na dnu” navodi Mirko Šarović, bivši ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, 26. septembra 2020. godine
“To su ljudi koje već dugo poznajem, s kojima dugo surađujem, profesionalci su, imaju dobro iskustvo, imaju dugogodišnje radno iskustvo i znaju raditi svoj posao. Riječ je o politikama koje su ih nominirale na njihove funkcije i ta mjesta jednostavno ne dopuštaju da BiH djeluje u punom kapacitetu”, navodi Denis Zvizdić, bivši predsjedavajući Vijeća ministara BiH, 26. septembra 2020. godine.
“Predstavnici političkih stranaka su u Vijeću ministara i zastupaju interese svojih stranaka ili interese svojih organizacija ili, nažalost, interese Hrvatske i Srbije. I tu se sve prekida i isprepliće. Ili je ključni broj 2 – ako znate tko kontrolira ovaj daljinski, ne znam kakvo upravljanje očekujete od mene, što očekujete – sklad, sklad, organiziran rad i transparentni postupci?! Znate, da je Beckett živ, ne bi napisao – Čekajući Godota, ministri “Čekam Upravni odbor”, zaključuje ekonomska analitičarka Svetlana Cenić.
O pokušajima odbijanja ovog poziva Vijeća ministara BiH razgovaralo se naravno u parlamentarnim raspravama, o kojima će se također raspravljati sljedeće godine.