Mediji pod kontrolom HDZ-a nemilosrdno su tagetirali i napadali sve poznate osobe koje su stajale na strani države Bosne i Hercegovine.
Ovoga puta meta napada Dnevnik.ba i HMS-a bio je reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović.
“Do sada smo već naviknuti na ratnohuškačke i šovinističke poruke bošnjačkih političara prema Hrvatima”, piše Jure Gudelj urednik portala Dnevnik.ba.
“Danas su rijetki oni političari čije stranke imaju sjedište u Sarajevu a da će makar i jednu normalnu riječ uputiti Hrvatima. Svi, od Bakira Izetbegovića, Željka Komšića i Nermina Nikšića, preko Reufa Bajrovića i Emira Suljagića, pa do marginalaca poput Mirsada Hadžikadića i Nermina Ogreševića, kao glavni problem biračkog tijela na koje pretendiraju (bošnjačkog), navode činjenicu da u BiH žive Hrvati koji žele ravnopravno i suvereno odlučivati o društveno-političkim procesima u Federaciji BiH i državi BiH, što im je Ustavom i Daytonom zajamčeno pravo”, piše Dnevnik.ba.
Ističu da je reis ef. Kavazović u razgovoru za “Ramazanske novine” jasno napao i Hrvate, rekavši da se potiče “izvjesno ustašiziranje kulturnog, obrazovnog i medijskog prostora” te da se Bošnjaci koji se nazivaju Muslimani ponižavaju, ismijavaju i dehumaniziraju “onima kojima treba sapun i što sve što čujemo od najviših državnika naših susjeda”.
Urednik Večernjeg lista Zoran Krešić ide dalje i navodi ozbiljne optužbe. Krešić ističe da izjave reisa Kavazovića imaju funkciju poticanja nasilja nad Hrvatima.
“Istupi reisa Kavazovića ili njegovih političkih šefova samo su u jednoj funkciji – ohrabrivanja nasilja nad Hrvatima i priprema za završni obračun s ovim narodom. To je alibi da ih se ‘kazni’ zbog vrijeđanja Bošnjaka već na sljedećim izborima potpunim izbacivanjem iz vlasti”, poručio je Krešić.