Trojka izabrala pogrešnog partnera iz RS-a? Nema jasne vizije, kolo vode Dodik i Čović…

Sastanak u Konjicu i uvrede koje je uputio lider SNSD-a Milorad Dodik doveli su do usložnjavanja situacije među koalicionim partnerima, trojke s jedne i Milorada Dodika s druge. Najnovija reakcija stiže od Predraga Kojovića, državnog parlamentarca iz Naše stranke. Kaže da neće dati podršku kadru SNSD-a za ministra finansija BiH Srđanu Amidžiću iako je sve bilo dogovoreno. O radu trojke razgovarali smo i sa analitičarima. Jedni smatraju da je trojka fleksibilna i spremna na kompromis, drugi da je preslaba, piše Oslobođenje.

Državni poslanik i bivši predsjednik Naše stranke Predrag Kojović najavio je da neće podržati kadar SNSD-a za ministra finansija

Podršku SNSD-ov kadar neće dobiti sve dok traju, kako je Kojović rekao za N1, napadi na državu BiH i njen ustavni poredak. Kojović kaže da Dodik nije trebao biti koalicioni partner trojke i da je to velika greška, jer su se trebali okrenuti opoziciji iz RS-a. U prilog tome je i odgovor našeg sagovornika Adila Kulenovića, dugogodišnjeg političkog analitičara, koji smatra da stranke okupljene u trojci nisu dorasle ozbiljnom zadatku kojeg su se prihvatile. S jedne strane Milorad Dodik, s druge Dragan Čović, obojica iskusni, vrlo često će ih dovesti na tanak led.

– Oni, objektivno gledajući, nemaju tu unutrašnju snagu koju bi drugi partneri u vlasti, a to su etnonacionalističke partije, uvažili kao realnu činjenicu, prihvatili kao stvarne nosioce promjene dosadašnjeg koncepta, ali i izvršavanja vlasti u skladu sa očekivanjima građana da se ide ka stabilizaciji i miru, smatra Kulenović.

S druge strane, akademik Slavo Kukić ističe da su se nakon dugo vremena u BiH pojavile političke stranke koje su spremne na razgovor i kompromise. Tu izdvaja lidere stranaka trojke. Smatra da su počeli voditi novu politiku kompromisa i razgovora u odnosu na sve prethodnike.

– S te pozicije takvo djelovanje jeste pozitivno, šalje poruku da je moguće i drugačije razgovarati u BiH. Teško je govoriti o uspjehu i neuspjehu, jer se bosanskohercegovačka utakmica upravljanja BiH igra s partnerima koji čine sve da BiH bude što manje, a njihove moći su neupitne sve više, smatra akademik Kukić.

Ipak, Kulenović misli da ne postoji jasna vizija, zajednička strategija ove tri stranke okupljene u trojci. Kao primjer naveo je i izbor sudije Ustavnog suda Federacije.

Državni poslanik i bivši predsjednik Naše stranke Predrag Kojović najavio je da neće podržati kadar SNSD-a za ministra finansija

– Dok s jedne strane imamo jasan dokaz i poziciju Elmedina Konakovića, lidera NiP-a, o tome kako treba izabrati kandidata HDZ-a BiH kao jedinog kandidata, unutar samog SDP-a BiH imamo unutrašnju destabilizaciju među članstvom, u kojem mnogi misle da se ne trebaju prihvatiti ucjena i ustupak koji bi vodili daljem urušavanju političkog poretka u BiH, misli Kulenović.

Slavo Kukić smatra da stranke okupljene u trojci moraju brže reagovati i ne dozvoliti da kolo vode Milorad Dodik i Dragan Čović.

– SDP, ali i Naša stranka kao građanske stranke ne smiju dopustiti i predati Draganu Čoviću ekskluzivitet na sve hrvatske pozicije i u institucijama zakonodavne i izvršne vlasti, i u javnim preduzećima. Preduzeća nisu hrvatska niti su Čovićeva, niti HDZ-ova, nego su državna, preduzeća Federacije BiH, mišljenja je Kukić.