Turković na sastancima u Beču i Berlinu, ali od obećanih vakcina još uvijek ništa!

Priča o stotinama hiljada cjepiva koja bi trebala biti pokrivena IPA fondovima za našu zemlju, čiji je dolazak ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković najavila “u narednih nekoliko dana” 24. februara, još nije dobio epilog.

Ministrica Turković najavila je jučer da će o tom pitanju održati nekoliko sastanaka s europskim dužnosnicima, uključujući austrijskog i njemačkog ministra vanjskih poslova Alexandera Schallenberga i Heika Maasa.

Jučerašnji sastanak u Beču s ministrom Schallenbergom nije dao nikakve rezultate u vezi s tačnim datumom dolaska ovih cjepiva, koji su našoj zemlji prijeko potrebni, s obzirom da su svi drugi mehanizmi nabave zakazali. Međutim, austrijski kolega obavijestio je Turkovića o austrijskim “naporima” da podrži kupnju cjepiva protiv koronavirusa u Europskoj uniji za Bosnu i Hercegovinu i druge zemlje zapadnog Balkana.

Turković je, s druge strane, austrijskog kolegu izvijestila o trenutnim problemima u našoj zemlji u vezi s opskrbom cjepivima putem mehanizma COVAX, na što je Schallenberg izjavio da će Austrija nastaviti gurati napredak Bosne i Hercegovine prema Europskoj uniji.

Nakon Beča, Turković se “proširila” i na Berlin, gdje se danas sastala s njemačkim ministrom Heikom Maasom, čija su glavna tema bili razgovori o pandemiji i problemima s dobivanjem cjepiva s kojima se Bosna i Hercegovina trenutno suočava.

Turković se nakon sastanka obratila medijima i svoju krivnju za činjenicu da naša zemlja još nije započela postupak cijepljenja prebacila na COVAX, koji, prema njezinim riječima, još uvijek nije u skladu sa svojim dijelom sporazuma.

“Paralelno s borbom protiv pandemije, koju uglavnom provode zdravstveni radnici, u mnogim je zemljama počelo cijepljenje. Bosna i Hercegovina je vjerovala u mehanizam COVAX, platila cjepiva, ali još nismo dobili prve isporuke. Cijepljenje i njegov postupak još nisu započeli. Naši su građani opravdano nezadovoljni, zbog čega sam zamolila ministra Maasa da nam pomogne riješiti ovaj problem uz pomoć Europske komisije”, rekla je Turković.

Dakle, da rezimiramo, još uvijek nije bilo napretka u kupnji cjepiva. Ni putem COVAX-a ni bilateralno, a naravno ni putem IPA fondova. Jedina cjepiva koja su do sada stigla u našu zemlju su cjepiva koja nam je dao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a očekuje se i poklon Slovenije. Ovo je poražavajuća činjenica, ali činjenice su činjenice. Naša vlada može “nabaviti” cjepiva samo ako ih neko donira.

U očekivanju daljnjih donacija, moramo podnijeti nove blokade, mjere, ograničenja, ali i povećanje broja novozaraženih i umrlih. Još uvijek se ne zna tko će za to biti odgovoran, ali sudeći po neravnoteži između vlasti u našoj zemlji, nitko nije previše zabrinut.