Turković nedvosmisleno poručila: Secesionističko djelovanje NSRS i dalje je opasno po BiH

Nakon pojedinačnog, a potom i susreta delegacija BiH i Njemačke, javnosti su se obratile dvije ministrice vanjskih poslova Bisera Turković i Annalena Baerbock.

Turković je upozorila da, ako se nastavi destabilizacija u BiH, poput blokade njenih institucija, stabilnost i sigurnost Europe neće biti ugrožena samo u Ukrajini. Stoga je dodala da treba prekinuti retroaktivno djelovanje pojedinih dužnosnika u BiH i poništiti zaključke NSRS.

– Njemačko prisustvo je konstruktivno i neophodno te doprinosi stabilnosti i prosperitetu. Sigurnosna i politička prijetnja u BiH, koja je izazvana secesionističkim aktivnostima Narodne skupštine RS-a te zaključcima kojima se podrivaju državne institucije i Dejtonski mirovni sporazum, još uvijek nije otklonjena. Naglasili smo važnost i ulogu visokog predstavnika Christiana Schmidta. Legitimne i legalne ovlasti koje OHR ima su previđene baš za ovakve situacije u kojima je direktno i opasno ugrožen ustavni poredak aktivnostima jednog entiteta, odnosno jedne dominantne partije, izjavila je Turković.

Napomenula je da je tijekom sastanka s njemačkom ministricom razgovarala i o zahtjevu BiH za ubrzanjem procesa pristupanja EU.

– Smatramo da bi to bio snažan doprinos miru, stabilnosti BiH i cijele regije, bržem provođenju reformi i osnaživanju Evropske unije u cjelosti. Zapadni Balkan je slaba tačka Evropske unije i mjesto na kojem se mora pokazati snaga i vanjsko-politička uloga najprosperitetnijeg bloka država na svijetu, istakla je Turković.

U svom govoru pozdravila je imenovanje Manuela Sarrazina za posebnog izaslanika Njemačke za zapadni Balkan.

Dotaknula se i ruske invazije Ukrajine.

– Glavni grad Bosne i Hercegovine, ali i svi gradovi i građani BiH, najbolje znaju šta donose agresija i rat. Naša srca su na strani onih koji se bore za slobodu, demokratiju i evropske vrijednosti. Tako je danas, tako će biti i sutra, dodala je šefica bh. diplomatije.

Ministrica Baerbock je kazala kako je evropska budućnost zapadnog Balkana prioritet njene države, ali i nje lično. S tim u vezi istakla je kako fer izbori predstavljaju osnovu demokratije, dodajući kako smatra da se u BiH moraju održati izbori u oktobru ove godine, bez ikakvog odlaganja.

– Jako sam sretna da je baš Manuel Sarrazin postao specijalni izaslanik, ovdje je ona valjda poznatiji od mene. Njegovo imenovanje je samo početak onog što mi planiramo. Pitaju se zašto posjeta Balkanu u vrijeme rata u Ukrajini, ja baš kaže upravo sada, naglasila je Baerbock.

Dodala je i kako su Evropa i svijet trenutno najviše zaokupljeni dešavanjima u Ukrajini.

– Evropa je suočena s katastrofom rata… Vjerujem da se mnogi kad gledaju slike Kijeva i Mariupolja sjećaju slika iz devedesetih te slike su snažno obilježile i moju generaciju, napomenula je njemačka ministrica, dodajući kako Evropa ima istorijsku odgovornost da osigura sigurnost i mir.