Turska odbila zahtjev Rusije da ratni brodovi prođu Bosfor

Turska je odbila zahtjev Rusije da uplovi nekoliko ratnih brodova u Tursko more, izjavio je u utorak lokalnim medijima ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu. Pozivajući se na Konvenciju Montreux iz 1936., koja Turskoj daje ovlast da ograniči prolaz kroz Bosfor i Dardanele, Ankara je rekla Moskvi da to neće biti dopušteno, rekao je Cavusoglu.

„Rusija je htjela da od 27. do 28. februara prođe kroz moreuz četiri ratna broda, ali prema našoj evidenciji, tri od njih nisu bila registrovana u matičnim bazama na Crnom moru. Stoga smo Rusiji rekli da ne prolazi sa tim brodovima i Rusija nam je rekla da neće prolaziti”, rekao je Cavusoglu lokalnoj televiziji Haber Turk u intervjuu emitovanom u utorak navečer. “O tome smo danas zvanično obavijestili sve države Montreux konvencije”, dodao je.

Konvencija regulira ključni plovni put između Crnog mora i Sredozemnog mora. U vrijeme mira, ratni brodovi imaju slobodan pristup preko mora ako unaprijed diplomatski obavijeste Tursku. Konvencija također nudi različite nivoe ovlasti Turskoj, ovisno o tome je li situacija mirna, u vrijeme rata ili je li sama Turska “u neposrednoj ratnoj opasnosti”.

“Na prijateljski način smo rekli Rusima da ne prelaze ove brodove. Rekli smo Rusima i ostalima da se ne ljute, jer Montreux vrijedi danas i sutra i mi ćemo ga implementirati”, rekao je Cavusoglu.

Nakon internih razgovora s pravnim stručnjacima i vojnim dužnosnicima, Ankara je zaključila da trenutna situacija predstavlja “ratno stanje”.

To je otvorilo put Turskoj da se pozove na članak 19. Konvencije koji kaže da ratni brodovi koji pripadaju zaraćenim snagama ne smiju prelaziti more. Iznimka je za brodove s matičnim lukama na Crnom moru.

Cavusoglu je rekao da ako su brodovi registrirani u njihovim matičnim bazama u Crnom moru, “mogu se vratiti u svoje baze i mi to ne možemo spriječiti”.