Turski adut u borbama tijekom ruske agresije je turski dron Bayraktar TB2. Internetom kruže slike stotina uništenih ruskih tenkova i oklopnih vozila, a ovaj dron zaslužan je za uništavanje većine njih.
Ove bespilotne letjelice proizvodi Baykar Technology, čiji je glavni tehnološki direktor Selçuk Bayraktar, zet turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.
Zašto Rusi imaju tako velike probleme s tim letjelicama, kada su mnogi vojni stručnjaci uoči rata tvrdili da će mirno oboriti 20 dronova koliko ima Ukrajina.
– Prilično je nevjerovatno gledati sve te videe u kojima Bajraktari navodno uništavaju ruske zemlja-zrak raketne sisteme koji su upravo pravljeni da se bave takvim letjelicama, kazao je ekspert za dronove iz Londona, David Hambling.
Vojne analitičare najviše zbunjuje da bi Bayraktari trebali biti laka meta ruske vojske. Oni su spori i neoprezni, pa se mogu lako uništiti ili neutralizirati elektromagnetskim napadom.
– Radi se, bukvalno, o avionu iz Prvog svjetskog rata, u smislu performansi. Ima motor od 110 konjskih snaga. Nije ‘nevidljiv’. Nije nadzvučan. To je glineni golub – prava laka meta, rekao je Hambling.
Ako ništa drugo, Rusi bi trebali moći da obore dronove borbenim avionima, rekao je Hambling. Ali bez zračne nadmoći, Rusija nije vršila redovne borbene vazdušne patrole. Što se tiče elektronskog ometanja, jedna od misterija invazije na Ukrajinu je zašto Rusi nisu više koristili ono što stručnjaci vjeruju da je njihova napredna sposobnost elektronskog ratovanja.
Nije jasno koliko je ukrajinskih bespilotnih letjelica Bayraktar oboreno, ali barem su neke još uvijek učinkovite, kažu američki dužnosnici, piše NBC.
– To je sve jedna velika misterija. Možda se radi o nevjerovatnoj nestručnosti ruskih vojnika. A možda su Ukrajinci otkrili neku tajnu taktiku kako da koriste ove letjelice, rekao je Hambling.