Vijeće sigurnosti UN-a za 11. maj zakazalo sjednicu o BiH

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) po automatizmu je zakazalo sjednicu posvećenu Bosni i Hercegovini za 11. maj.

Rasprava i analiza situacije u BiH posljedica je visoke političke krize i tenzija koje u našoj zemlji traju gotovo godinu dana, kao i rata u Ukrajini i proruskog utjecaja na Balkanu. Riječ je o redovitim sjednicama koje se održavaju u maju i novembru, navodi se u polugodišnjem izvješću od početka godine.

Za duboku krizu, blokadu državnih institucija i procesa, podrivanje Daytonskog mirovnog sporazuma, uspon nacionalizma i širenje proruskog utjecaja u BiH uz antiustavne pokrete odgovorni su političari i stranke koje čine vlast u RS-u, a to su već odavno prepoznali i funkcioneri Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, što je samo naglašeno nakon ruske agresije na Ukrajinu.

Također tu je i pitanje visokog predstavnika u BiH čiji legitimitet i dalje osporavaju politički predstavnici iz bh. entiteta Republika Srpska kao i prisustvo snaga EUFOR-a u BiH odnosno produženje mandata misije Althea, ali i pozicija BiH prema rata u Ukrajini i potezima Rusije.

Podsjetimo, u novembru prošle godine Rusija i Kina uspjele su blokirati obraćanje Christiana Schmidta Vijeću sigurnosti UN-a, budući da je produženje mandata EUFOR-a u BiH visilo u zraku. No sada Schmidt ima mogućnost obratiti se Vijeću sigurnosti UN-a i iznijeti svoje viđenje situacije u BiH tijekom svog mandata.

Vijećem sigurnosti UN-a ovog mjeseca predsjedavaju Sjedinjene Američke Države.

Napetosti u Vijeću sigurnosti UN-a rastu ovih dana nakon što je Rusija objavila da će bojkotirati sastanak Vijeća sigurnosti UN-a s Političkim i sigurnosnim odborom EU, što je još jedan znak pogoršanja odnosa između Moskve i partnera UN-a. Moskva nije bojkotirala niti jedan sastanak od početka ruske ofenzive na Ukrajinu, no čini se da se i ovdje stvari mijenjaju.