Više od 40.000 ljudi potpisalo je peticiju za manje od 24 sata, pokrenutu u nedjelju za hapšenje i procesuiranje člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika.
Peticiju za hapšenje Milorada Dodika pokrenuo je bosanski youtuber Amir Hadžić. Kao jedan od razloga Dodikovog hapšenja, između ostalog, navedeno je kako Milorad Dodik već dugi niz godina krši mir i sigurnost svih građana Bosne i Hercegovine.
“To čini svojom retrogradnom politikom i ličnim stavovima i izjavama, koji su gotovo uvijek usmjereni protiv nesrpskog stanovništva u BiH. Mi smo jedina država na svijetu čiji predsjednik poriče vlastitu državu”, navodi se.
Za vrijeme pisanja ovog teksta, peticija za hapšenje Milorada Dodika potpisalo je 40.000 ljudi.
“Rat” peticijama uslijedio je nekoliko dana nakon što je Milorad Dodik pokrenuo peticiju za odbijanje Inzkove odluke o zabrani negiranja genocida i pozvao sve građane RS da potpišu peticiju.
“Milorad Dodik, kako je rečeno, poziva sve građane Republike Srpske koji to žele da svojim potpisom na ovu peticiju odbiju da se srpskom narodu i svim građanima RS zabranjuje pravo na slobodu mišljenja, kao i da što masovnijim potpisivanjem ove peticije odbijemo političke manipulacije jednog dijela Zapada, koji žele da jedino srpski narod u Evropi bude okarakterisan kao genocidan”, saopćio je njegov savjetnik Radovan Kovačević.
Nakon ovog poteza uslijedila je reakcija građana koji su u velikom broju potpisali peticiju kojom se zahtijeva hapšenje Milorada Dodika.
“Svi već znaju da gospodin Milorad Dodik povlači ove i mnoge druge destruktivne poteze za Bosnu i Hercegovinu i budućnost njenih građana, jer želi prikriti sav kriminal iza kojeg stoji posljednjih 30 godina. Potrebne su hitne reakcije državnih i svjetskih institucija kako bi se očuvao mir u Bosni i Hercegovini”, navedeno je u opisu peticije.
Peticija se može potpisati na ovom linku.