Kompromisi u Vijeću sigurnosti UN-a po pitanju Bosne i Hercegovine mogli bi dugoročno imati štetne posljedice, upozoravaju stručnjaci na sastanak u New Yorku koja će razmatrati produženje mandata EUFOR misije u BiH, a na kojoj je prvobitno planirano i predstavljanje redovnog izvještaja visokog predstavnika Christiana Schmidta o situaciji u zemlji.

Iako još nije službeno potvrđeno, nakon što je prvobitni datum sastanka pomaknut s utorka na srijedu, pojavile su se informacije da visoki predstavnik u UN-u neće govoriti.

Bh. novinar iz New Yorka Erol Avdović rekao je za BHRT da je na sastanku iza zatvorenih vrata dogovoreno da Rusija neće staviti veto na rezoluciju kojom se produžuje mandat EUFOR-a ukoliko se visoki predstavnik ne obrati UN-u.

“Rusi su dobili šta su htjeli. Moskva je praktično ultimatumom zahtjevala da se visoki predstavnik ne obrati UN-u, u zamjenu da se rezolucija o produženju EUFOR-a usvoji bez njihovog veta”, rekao je Avdović.

BBC je u srijedu objavio članak pod naslovom ‘Bosanski lider potiče strahove od raspada Balkana’, u kojem opisuje trenutne tenzije u Bosni i Hercegovini, kako kažu, uzrokovane srpskim političarima i članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine koji “čini se radi sve da bi potkopao ono što se zove integritet BiH”.

U svom prvom izvješću o stanju u Bosni i Hercegovini od stupanja na dužnost u augustu ove godine, novi visoki predstavnik Schmidt upozorio je da planovi Milorada Dodika predstavljaju “egzistencijalnu prijetnju” zemlji i da su “izgledi za danju podjelu i sukob vrlo realni”.

BBC podsjeća da je Dodikova “kampanja” započela nakon što je bivši visoki predstavnik Valentin Inzko iskoristio svoje ovlasti i nametnuo izmjene zakona kojima se kažnjava negiranje genocida. Iako iskusni posmatrači Dodikove poteze vide kao “posljednju epizodu u deset godina dugoj seriji prijetnji gospodina Dodika, koje uvijek završavaju nekom vrstom pada”, ljudi u BiH, posebno oni koji su preživjeli rat 1990-ih, izrazito su zabrinuti.

Toby Vogel iz berlinske think-tank organizacije Vijeće za politiku demokratizacije dijeli zabrinutost.

Iako ne vjeruje u raspad Bosne i Hercegovine niti u mogućnost sukoba, upozorava da bi kompromisi u Vijeću sigurnosti dugoročno mogli imati štetne posljedice.

“Ako Vijeće sigurnosti UN izostavi spominjanje visokog predstavnika, to bi omogućilo bh. Srbima da proglase pobjedu”, kaže Vogel za BBC, dodajući kako bi se tako riješili “posljednje crte odbrane” protiv svojih secesinoističkih namjera.

Prema njegovim riječima, to bi značajno oslabilo ulogu visokog predstavnika i poslalo signal da SAD, Velika Britanija i Francuska više ne podržavaju visokog predstavnika niti njegove ovlasti.

Trgovanje u UN-u možda zvuči manje dramatično od medijskih naslova o ratu i raspadu BiH, ali posljedice ovosedmične debate u New Yorku mogle bi imati dalekosežne posljedice po budućnost zemlje i njezinog naroda, zaključuje BBC.