Suljaga Salihagić je rođen u Kotor Varoši, ali je veći dio života proveo u Banja Luci, gdje je za života stekao veliko imanje sa voćnjakom. Kao i mnogi Bošnjaci poslije austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine odlazi na studije u Beč, a završetkom studija naselio se u Banja Luci. U toku života postaje veoma uspješan inženjer, poslovni čovjek i poduzetnik, ali i političar. Jedan je od rijetkih Bošnjaka koji se vratio bošnjaštvu, nakon što je kratko pripadao srpskom političkom krugu muslimana u BiH. Umro je u toku Drugog svjetskog rata, tačnije 1944. godine.
“Sasvim je logično i konsekventno, da je zemlja, koja je imala svoju posebnu državnost, svoju posebnu vjeru i svoje posebno pismo imala i svoje posebno nacionalno ime bosansko i svoj posebni naziv za jezik i to bosanski. Ja znam, da je danas ovaj naziv crvena ćoha za mnoge i ja osjećam sve one prigovore i napadaje, kada se već pomene ovo ime, koje se danas gotovo rijetko nađe u našoj literaturi ili štampi. Ali postoji istorijski fakat, da su se naši pređi zvali Bošnjacima ili Bošnjanima sve od Kulina Bana, pa do iza okupacije Bosne i Hercegovine i da je ime Bošnjak gotovo jedini naziv, koji sretamo u našoj starijoj i svojoj stranoj literaturi, kada je god govor o nama. Pa i danas naš muslimanski seljak neće kazati, da govori srpskim ili hrvatskim jezikom, nego bosanskim. Pa i pravoslavni i katolički seljak (u koliko propaganda nije u njega dublje zašla) kaže, da govori bosanskim. Pod srpskim on razumije vjeru, a pod hrvatskim on razumije ono što je u Hrvatskoj!
Naši iseljenici u Turskoj, koji su iselili prije ove nacionalne hajke na nas i koji su najmjerodavniji za prosuđivanje ovoga problema, osjećaju se samo Bošnjacima i kažu, da govore bosanski. Pa i oni iz Hercegovine kažu da su Bošnjaci i da govore bosanskim jezikom. Mora se apsolutno odbiti tvrdnja, da je Austrija ‘stvorila bosansku narodnost’ kako to danas neki vole da kažu. Austrija je podržavala neko vrijeme ono, što je zatekla a poslije je pomagala da se to ime ubije, kako su tražili Srbi i Hrvati.”